• HOSTÉ 04.10.2010

  S Emilkou Aberlovou jsem se prostřednictvím Zuzany Z. seznámila na křtu knížky „Nejsem žádná lvice“, kam nás pozvala autorka Petra Braunová. Křest se vydařil, Kamila Moučková je určitě mladší než uvádí data, která jsou oficiální, byla milá a šaramantní, my tři pozvané jsme džusu i vína popily a dobrou vůli spolu poměly.

  Od té doby nás Emilka občas potěší svým mailovým vyprávěním o tom, co se jí přihodilo, např. před nedávnem o tom, jak udělala dobrý skutek, když pomohla s žehlením prádla své dceři a tento dobrý skutek byl po zásluze potrestán, tedy, že se zamotala do elektrické šňůry a zlomila si ruku. Litovala jsem ji, ale jejímu vtipnému, neuvěřitelnému vyprávění jsem se přesto musela smát.

  Tentokrát nám napsala svůj zážitek s komentováním jistého článku a to jsem už neodolala a požádala ji, abych mohla její vyprávění zveřejnit u sebe na blogu, abyste nepřišli o její jemnou poetiku. Emilka dovolila, tak pojďte, počtěte si:

  ade137c8fad_hubnuti_dieta_c_profimedia_cMinulý týden jsem na idnes – rubrika ona-dnes – narazila na nový zdravovědný článek o správné dietě. Jak se jedině správně stravovat, abychom byly zdravé, štíhlé a vitální. Ráno – plátek knekebrotu, dvě ředkvičky a plátek netučného sýra; svačina – jedno jablko, oběd – plátek kuřete (ryby), miska syrové zeleniny + dvě špagety, svačina – půl grapefruitu,netučný jogurt, večeře – plátek kuřete (ryby) + miska zeleniny. A budeme tak zdravé; tak štíhlé – a bóže – tááák šťastné – až do smrti!

  Dovolila jsem si po pravdě odpovědět a napsat, že: jsem tlustá; nehodlám držet dietu; a moje dcera, protože ví, co se mnou dieta dělá – jak dovedu být programově, spisovně a tlumených hlasem zlá, že mi řekla, ať si pořídím nové hadry, a ať hlavně proboha nedržím žádnou dietu!!

  Reakce byly naprosto očekávané. Malá část odmítla příspěvek jako naprostou fikci – to co píšu i to, co mi řekla moje dcera přece nikdy nemohla být a nemůže být pravda! Drtivá většina bouřila, protestovala, uštěpačně kvitovala, odsuzovala nás obě dvě.

  A já jsem si pomyslela, jestli tyto názory nejsou pouhým hlubokým nedorozuměním.

  dieta-na-posledni-chviliTato kritická většina totiž podle mě zaměňuje dvě věci. Kvalitu života a zdraví/vzhled člověka. Pokud bych dotáhla jejich názory až do samotného konce, muselo by z jejich závěrů být naprosto jasné, že jenom člověk zdravý, štíhlý a zevnějškově udržovaný žije a má nárok žít kvalitní život. Nikdo, kdo je hluchý, slepý, tlustý, bez nohy, znetvořený …. prostě NEMŮŽE mít kvalitní a plnohodnotný život!

  Tak jsem si sama sebe představila:

  Je mi osmdesát, ležím na smrtelné posteli a v duchu se tetelím štěstím, jak jsem si prodloužila život o pět let, protože jsem si za posledních patnáct let odřekla všechno, co mám ráda. Výtečná, chutná a kvalitní jídla, která nejsou z náhražek a ošizená. Dobré, chutné a kvalitní červené a bílé víno. Kdybych si to všechno dopřála, mrsklo by to se mnou už před pěti lety, a hle hle! Jsem tu ještě v osmdesáti!

  Stále více na mě dotírá myšlenka, zda iracionální strach ze smrti mnozí – totiž, hlavně mnohé – nezahánějí tím, že si myslí, že smrt ošidí. Přece, pokud budou štíhlé, zdravé, vystajlované a zliftingované, smrt na ně přece nemůže - ony jsou přece ještě mladé!!!

  No, není lépe se k tomu propadlišti blížit dobře napapána, v jedné ruce talíř s tatarákem, ve druhé lahvičku červeného, v kapse pro případ nouze 200g kvalitní čokolády a volat: Stálo to za to!!“?

  Emílie Aberlová

  Podle Pavla T. je rok 2010 rikem čokolády (čekulády), nevypadá to špatně ...

  Podle Pavla T. je rok 2010 rokem čokolády (čekulády), nevypadá to špatně ...

  Ilustrační fotografie jsem si vypůjčila z internetu.

  Posted by Naďa @ 22:29

 • 27 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ludmila Says:

   Mila Nado, absolutne neschvaluju dodrzovani diet na zhubnuti. Nekolikrat jsem se pokousela zhubnout {ted mam pri vysce 170 cm pres 80 kg. Tolik jsem mela v mladych letech tesne pred porodem}. Mne staci napit se vody a mam o 2 kg vic. Neprecpavam se, ale jim strasne nepravidelne, kolikrat si v 17 hod. vzpomenu, ze jsem ten den jeste nic krome kavy a cigarety nemela. Ale souhlasim s nazorem, ktery mi pripomnely Vase slova v zaveru clanku :
   ZIVOT BY NEMEL BYT CESTOU DO HROBU S CILEM DORAZIT TAM V ATRAKTIVNIM A DOBRE OPECOVAVANEM TELE, ALE OBCAS UHNOUT Z HLAVNI - TELO OPOTREBOVANE, VYCERPANE, ALE S POKRIKEM : “PANI, TO BYLA JIZDA !”

  • TlusŤjoch Says:

   Joj! Toť téma. Děkuji za propagaci ROKU ČEKULÁDY. Kvalitní čekuláda je od 70% cacaa výše.
   Kvalitní dieta leze do peněz. Například římský rozmařilý gurmán Lucullus dokázal za jednu hostinu utratit až 200.000 sesterciů a to byly tenkrát nějaké peníze. I když zase si tenkrát moc nemuseli lámat hlavu s oblečením, zahalili se do tógy a vady těla už nebyly vidět. A hodovalo se na pohoffce.
   Ale ředvičkovou dietu jsem praktikoval, doufám že v článku pod pojmem “dvě ředkvičky” míní se “dva svazečky”, tedy tak jsem si to vyložil já.
   Když jsem byl kdysi v nemocnici, tak jeden spolupacient měl ve svém stolku “tajnou dietu”. A vyzdravil se.

  • Naďa Says:

   To věřím, že je to dobré téma, mužský a jídlo … :-) Na ty ředkvičky se musím podívat.

  • Naďa Says:

   Lído, tedy Vaše životospráva pláče, ale co Vám budu povídat, já jsem zase opak, jím pravidelně a málo, ale ty večery … Ten názor co jste napsala na konec je docela rozumný, ale povídejte to mladé holce …

  • Jarka Says:

   Mám to velké štěstí, že mám v genech po mamince štíhlost. V mládí jsem byla doslova kost a kůže, teď už jsem se oplácala na 62kg. Miluji sladké a nikdy jsem nedržela žádnou dietu a proto si ani nedokážu představit život s ní. Je to pravděpodobně rozhodnutí na celý život a to by mě umořilo. Myslet na to co jím, kdy to jím a kolik toho sním, to bych dlouho nevydržela a podle vyprávění dietářek, to ani dlouhodobě nejde. Jinak by jsme byli národ jen těch štíhlých. :-D

  • Mirek T. Says:

   Jestli na těch dietách něco je - otázkou není pro mne. Mým životním krédem je, že marxismus, astrologie a diety jsou 3 děsné debility…

  • Naďa Says:

   Mirku, Mirku, nemůžete házet všechny diety do jednoho pytle, takoví diabetici by bez diety pokapali :-)

  • Naďa Says:

   Tedy, Jarko, já lidem nezávidím, ale tady mám malinko pokušení :-)

  • Mirek T. Says:

   Máte pravdu, Naďo, vyjádřil jsem se nepřesně, měl jsem na mysli pouze diety na hubnutí…

  • pavel Says:

   Mohu-li mluvit za sebe, jím zdravě a střídmě, protože se tak i cítím dobře a žádné násilí, že bych si měl odříct tučné vepřové, si nedělám, protože mi prostě nechutná a ani se netěším ze zabíjení zvířat a mít z toho ještě požitek.
   Ostatně stejně si myslím, že Češi (i Němci) se přejídají a jsou tak sami proti sobě. A že to ta dáma považuje za přednost? Její věc, když je jí zatím dobře. Ale ještě neví, nic zlého ji nepřeji, jak s tím tukem jednou dopadne. Asi se ti můj příspěvek nebude líbit, ale jsem prostě upřímnej. :)

  • Naďa Says:

   :-) :-)

  • NULI Says:

   Já už jsem poměrně obsáhlý komentář napsala přímo Emilce, samozřejmě jsem už zapomněla, co duchaplného jsem napsala. Teď jen podotknu, že nejsem příznivec nacpávání se a přejídání, ale také neuznávám diety na hubnutí. Myslím, že Emilka to vyjádřila trefně; trocha nadsázky jen úvahu vypointovala :-).

  • Naďa Says:

   Jsem ráda když jsou lidi upřímní a mají svůj názor, který řeknou, Pavle. Zde se nepěstují jen kladné ohlasy, ale i kritické, nesouhlasné, připomínkové jen ne vulgární a sprosté. Já ráda s lidmi diskutuji i když mají jiný názor než já a i když se třeba rozcházíme každý se svým původním názorem, tak jsme zkřížili kordy a v dobrém jdeme dál. Někdy se také stane, že jeden z názorů přesvědčí oponenta a to taky není špatné.
   Já nevím jak co dělají národy, ale co určitě vím, že bych měla ke svému zpomalenému pohybu i méně jíst, ale zatím mi to nejde. Víc než diety je účinný pohyb, ale … :-)

  • Naďa Says:

   Taky si myslím, Mirko, že Emilka to napsala moc hezky, proto jsem jí nabídla tu hostovačku. :-)

  • Natty Says:

   Ahojky Nadi, já si myslím, že ideální je zlatá střední cesta, jíst vše v rozumné míře, hodně se hýbat, radovat se z každé maličkosti a když přijde smutek, tak se snažit ho zbytečně neprodlužovat. Zdravá strava neznamená dieta - dietu mají držet lidé, jež mají nějaké omezení zdravotní. I obezita je nemoc a s ní souviosející nemoci, neznamená, že když mi je sát…musím mít vysoký krevní tlak, cholesterol, venku žlučník, cukrovku atd. i v …sáti je plnohodonotný život plný radosti a spokojenosti a neměli bychom na věk rezignovat, viz jak píšeš o p. Moučkové. Pokud je mladá duše, je mladé i tělo, nic se od sebe nemůže oddělovat. Já jsem zastánce zdravého životního stylu, nikoliv ale nesmyslných diet, hladovění, odříkání. Jsme všežravci a tak máme jíst vše :-)i bůček je dobrý, pokud je nakrájen na tenko a sklenička červeného vína, ta srdíčku jen a jen prospívá a není důležité jak dlouho tu budeme, ale jak čas, který nám je vyměřen prožijeme :-) a tak si nalejme a připijme na zdraví :-)

  • Ota Says:

   Takoví lidé se opravdu mají! Celý život jsem měl dispozice sorty lidí, kteří, jak se říká, se v krámě podívají na šunku a ztloustnou o kilo. :-) Potom se mě to nějak záhadně podařilo různými životními “katastrofami” ve 25 letech shodit a s mírným ročním nárůstem odpovídajícím létům udržovat. Jenže letos jsem v lednu přestal kouřit a lidi, já mám už tři čtvrtě roku pocit, že se stále víc nadouvám jako balón! Já vím, že to od chlapa, který navíc nikdy, jak to dělají úzkostlivé dívky, nedržel nějakou úpěnlivou dietu,zní dost blbě. Ale co činit, když na člověku všechno pne ať dělá, co dělá? Potom se zamýšlím nad výhodami nošení tógy či něčeho jako mnišský hábit. Naštěstí jsem ještě “do cent”. Tak že váha si mě stále ještě váží. :-)
   Z jiného soudku, co jsem se původně chtěl zeptat: Paní Naďo, dal jsem cvičně Vaše jméno do hledání na webu Neoluxoru a vybafla na mě kniha “Moje vlast 4.roč. MP”. To není, doufám, Vaše nová kniha?

  • Naďa Says:

   Tak na zdraví, já suchým, bílým. Mě už o doporučovaných redukčních dietách nebaví ani číst, protože bych tu tématiku mohla sama vyučovat na vysoké škole. :-)

  • Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Says:

   Naprosto souhlasím s TlusŤjochem a výrokem “Kvalitní čokoláda je od 70% výše.” Jeden můj dobrý známý, kam za ním také chodím navštěvovat školu jako stvořeníčko školou povinné bydlí na Chodsku a tam vzniklo ono “čekuláda”, proto jsem na to trochu alergické (a hlavně na pověstné plzeňské a chodské “Ááá”)

   K dietám - existuje nedaleko jedna planetka a tam všichni drží dietu - protože je to planetka malá a lehká a kdyby byli lidé na ní tlustí, mačkali by se ve frontách na horké párky a planetka by se spolu s nimi zřítila z oběžné dráhy.
   V takovémto případě je dieta velmi opodstatněná, ale je to vyjímka potvrzující pravidlo toho, že diety nemají smysl a jsou na nic :-D

  • Čerf Says:

   Mně článek celkem mluví z duše obsahově a velmi mi vyhovuje formou. Myslím, že člověk by si neměl dělat příliš velké násilí, aby kýžené pozitivní a libé pocity, které si bohdá cílově přivodí, nebyly přebity negativními a nelibými důsledky průběžného stresu. Jsem zastáncem rozumně vyváženého přístupu. Teď už jen aby to na mně taky bylo tak nějak vyváženě poznat :-).

  • Honza Marek, Kanada Says:

   Jo ty diety, koukám, že se už u vás blbne na kvadrát jako tady v Severni Americe. Lidé oblblí propagandou všelijakých individuí, kteří propagují “zaručenou” dietu, že zhubnou o padesát kilo za půl dne,lidmi, kteří varují před olíznutím lžíce, která dlela v másle, česopisy plné článků o nových revolučních objevech jak zhubnout a v tom článku vám sdělí neuvěřitelnou novinu, že nutno jísti méně uhlohydrátů tuku a více zeleniny a hlavně si ničit klouby klusáním.
   Před dvěma týdnz jsem byl s chotí v Paříži. Celý týden. Stále se chodilo, mnoho mil denně a skoro nic se nejedlo, jelikož pro nefrancouze je tam nekřesťansky draho. Kilo čerstvých hříbků 30 Eur. A tak jsem popijel víno, které je tam levnější než voda z vodovodu. Po příletu domů jsem hned, jen co jsem odhodil kufr skočil na váhu. A ECCE! Přibral jsem dvě libry, což je zhrube kilogram živé váhy.
   A tak mám stále stejně velké břicho a jako správný starý strejc nejen břicho, ale i nos roste, a üž se na něm objevují barnacles, neboli česky vilejš stvůlnatý. Asi už takový umřu. Ale teď končím. Mám v troubě vepřový bůček.

  • Naďa Says:

   Hezky píše Emilka, co? Já jsem taky zastáncem toho rozumně vyváženého přístupu, ale co se dá dělat, když rozum mnohdy spí, to se pak vyváženost kloní na jednu stranu :-)

  • Honza Marek, Kanada Says:

   To setkání si dám říct. Ale hned tak to nebude. Na cestování už máme fixní plány a tak až asi za dva roky, bude=li země ještě kulatá a budeme li ještě po ní šlapat. A mezitím hodně štěstí a zdraví stále ostré psací nářadí přeje Honza Marek.

  • zuzana Says:

   Já nechápu, proč Emilka dávno nemá blog. Ale s těma dietama s ní naprosto souhlasím.

Jsem archivována Národní knihovnou

 

Říjen 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031