• Povídky 20.10.2010

  http://alfa-centauri.blog.cz/1010/chlupatomale-devetideni-cili-nebojite-se

  http://alfa-centauri.blog.cz/1010/chlupatomale-devetideni-cili-nebojite-se

  http://www.ao.cz/clanek-baraka/salvador-dali.html

  http://www.ao.cz/clanek-baraka/salvador-dali.html

  Mistr jel modré období. Omylem koupil tubu s modrou vícekrát, tak proto. Měl s tím dost patálií, protože měl už nějaké zakázky objednané a jako na potvoru převážně přírodní, tedy zelené. Na oblohu by moc modré nevyplácal, chtělo to i bělobu, aby nebe nevypadalo jako modrá utěrka.

  Přemýšlel, jak by obešel zelenou, ale vždycky to nešlo. Zelená tráva nejde modrou nahradit, to je bez debaty a ani les by v modrém hávu asi nepřesvědčil. Objednané zakázky odsunul stranou a zašel do galerie kamaráda Tomáše. Tomáš zamkl galerii, vystrčil lísteček na dveře, že přijde za chvíli a společně s Mistrem šli za roh K Šílenému půllitru na jedno. Probrali počasí i své drahé polovice a Mistr nenápadně přešel k tomu, kolik obrazů by Tomáš ve své galerii mohl uživit v akci – modrá vítězí, modré období je in.

  Mno, podrbal se Tomáš za uchem, nějak se mi v poslední době nedaří, lidi se po galerii jen projdou, pár umytých bezdomovců se přijde ohřát a tváří se při tom, že nevědí, který obraz by koupili dřív, prostě kšefty v poslední době nejdou. Ale že jsi to Ty, Mistránku, něco domluvíme. Kolik bys modrých plátýnek vymaloval? Mistrovi se prozářila zachmuřelá tvář a navrhl šest, protože věděl, že půjde s nabídkou dolů. Také ano, nakonec se dohodli na čtyřech kouscích. Tomáš měl jednu podmínku. Ta plátna musí být prodejná, tedy žádné umění. Do zítra mi dáš názvy děl a uvidíme. Zapili dohodu a šli si po svých.

  Mistr měl v některých názvech jasno. Přeci nebude vymýšlet vymyšlené. Dívka v modrém určitě, je to sice starý, ale osvědčený film a navíc jde o ženskou a ty táhnou v jakémkoliv zbarvení. Modrá planeta, to je úplně nejlepší, protože i pan prezident napsal knihu - Modrá, nikoli zelená planeta. Vyloučil Modrý (Blue) efekt, modré pondělí i zprofanované - modrá je dobrá, modrou oblohou houhou divoké husy táhnou houhou i Modrý Mauritius a popřemýšlel o Modré záři nad Prahou. I když, do politiky se mu moc nechtělo, to už měl našlápnuto u Modré planety, chvíli se touto představou opájel. Zauvažoval u Modré pyramidy a tak se mu to zalíbilo, že měl v tu ránu třetí název. Ten čtvrtý ne a ne s ním hnout. Chtělo se mu už spát, tak si řekl, že by také mohl vymalovat přeci jen něco poetického a když může existovat Modrý slon a kocour Modroočko, že by mohl zkusit Modrou pavučinu. Viděl jich na fotografiích v poslední době na internetu dost, byl podzim a pavučiny byly momentálně v kurzu. Tedy těch v normálních barvách, ale sem tam, i v těch nenormálních.

  cobweb_21048_lg1

  Druhý den předložil Tomášovi všechny názvy budoucích pláten. Ten pokýval hlavou, ale váhal nad Modrou pavučinou, moc se mu do ní nechtělo. Nakonec to odklepnul a Mistr se šel dát do díla. Po týdnu vystavili v Tomášově galerii všechny čtyři obrazy a spustili vernisáž. Sezvali, koho znali, hlavně ty, co měli peníze a dali by se nachytat na Tomášův proslov, ve kterém nikdy neopomněl zdůraznit, že každý znalec umění po autorových dílech šílí a sbírá je, ať šlo o jakéhokoliv autora. Mistr se předpisově rděl a dělal skromného, zacinkaly skleničky s laciným vínem, přelitým do nasbíraných lahví z kontejneru s noblesní vinětou.

  Těsně před koncem vernisáže, kdy se o nějakých kšeftech vůbec nedalo mluvit, zašel za postávajícím Tomášem a Mistrem nenápadný muž a řekl: „Tu Modrou pavučinu beru, nabízím za ní 1500,- Kč a výhodnou zakázku pro Mistra. Za ostatní obrazy bych nedal ani pěťák.“ Mistrovi spadla brada, ale vidina zakázky ho přeci jen nabudila k přemýšlení. „O jakou zakázku by se jednalo“, pátral Mistr a těšil se, že to bude modré období pro nějakého kunčafta, který otevírá hotel. Nenápadný muž se usmál a řekl: „Nabízím Vám, abyste pro moji firmu maloval modré nebe k filmům ve 3 D.“

  Mistr se nadechl, že to tedy ne, co je to za šlendrián, takto mluvit s umělcem, ale vzápětí splaskl a uvědomil si, že je na správném místě ve správné době se správným člověkem a už neváhal. Vidina dobrých výdělků a hlavně stálých výdělků nabírala jasné kontury a Mistr roztáhl koutky k širokému úsměvu. Hlavou mu problesklo, že pověra, že pavouci nosí štěstí se naplnila, i když místo pavouka zaúřadovala pavučina.

  S nenápadným pánem si plácli a všichni tři se odebrali k Šílenému půllitru na jedno, vlastně na tři nebo na pět? Kdo by to počítal…

  http://www.chlazeni-nymburk.cz/zajimavosti/clanky/chlazeni-piva-v-minulosti-a-dnes.htm

  http://www.chlazeni-nymburk.cz/zajimavosti/clanky/chlazeni-piva-v-minulosti-a-dnes.htm

  Posted by Naďa @ 21:42

 • 26 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Naďa Says:

   Já vím, že to téma se má podle pravidel MCHS otevírat až zítra, ale už jsem to nevydržela. Mistr s Tomášem se mi, myslím, docela povedli, tedy alespoň já se při psaní bavila a už jsem do zítřka s jejich porodem nevydržela …

  • Petra Braunová Says:

   skvěléééééé :D

  • Naďa Says:

   Díky, Petro, jste prga v komentáři :-)

  • TlusŤjoch Says:

   Ty´s posluchačka kocoura Modroočka?
   Toho, co si psal deník do starého křesla?

   A předbíhat se nemá. Ani ve výmětech.

  • Naďa Says:

   Budoucí. Stáhla jsem si Modroočka do empétrojky a chystám se naň se sluchátky před usnutím.
   Předbíhat se nemá, svatá pravda, ale odkaz na svůj článek jsem dala u MCHS až dneska, takže to snad nevadí …

  • zuzana Says:

   Deník kocoura Modroočka byla moje takořka nejmilovanější dětská knížka! A tahle povídka je velmi povedená, taková ze života :-)
   Můj syn měl zelené období…

  • Jarka Says:

   Jejda, nepodařil se mi odeslat komentář. Tak ještě jednou.
   Ta modrá povídka byla Naďo moc pěkná. Ty ses bavila při jejím psaní a já se bavila při čtení a tak by to asi mělo ideálně vypadat! :-D Mimochodem, moje oblíbená barva, je odjakživa právě modrá. :-)

  • Ota Says:

   Moje oblíbená barva je sice tmavě fialová, ale v té je modrá vlastně také.
   Naprostý souhlas s Jarkou. :-)

  • Naďa Says:

   Tvůj syn, Zuzko, se k mému Mistrovi nemůže vůbec rovnat. Tvůj syn je v jiné kategorii, v kategorii skutečně nadaných umělců …
   Jarko a Oto, mám radost, že jste si u mě početli :-)

  • Ratuska Says:

   Jak to, že zelená tráva se nedá nahradit modrou? Co takový bluegrass? :-D

  • Natty Says:

   Nadi, moc hezké povídání, modrou pavučinu lze opravdu vidět a nemusím mít ani 1,3, nebo 5 kousků :-) - když je natažená přes okno a svítí na ní sluníčko, má nádherné duhové barvy a modrá v ní je také jako odraz nebe. Pěkný víkend.

  • Naďa Says:

   Ratuska: Mno, v tom případě by musel Mistr namalovat hudební styl a to by se mu asi malovalo dost složitě :-)
   Natty: Tak takový pohled mi zatím zůstal utajen. Já moc “pabouky” a jejich sítě nemusím, i když, uznávám, že sítě jsou na pohled poetické …

  • Janinka Says:

   Tohle se mi moc líbí. A to laciné víno v luxusních lahvích nemá konkurenci :)

  • Naďa Says:

   Díky, Janinko :-)

  • pavel Says:

   hezké vyprávění… taky jsem uvažoval něco napsat na přání, ale pak jsem to vzdal… protože mám mánii chodit jinudy než ostatní a nebyl bych to už já kdo by to vypotil… asi se nebude proto na mne zlobit :)

  • NULI Says:

   Ahoj, modrá pavučina se Ti povedla. Stihla jsem ji přečíst, než se definitivně na několik hodin až dní odpojím. Doufám, že zítra po srazu nebudu modrá (modřiny) od hospodského, neb mu nebudu moci útratu za celý sraz zaplatit ( jako, že nakoupil a navařil pro 70 a že přijde málo lidí :-). Předběžně se těch 70 nahlásilo, tak jsem tu objednávku takto nechala.

  • Monika M. Says:

   Naďo, zdravím a přiznám se, že povídky neumím moc ocenit. Jsem barbar asi. Mám ráda onen žánr, jemuž jste se věnovala dosud. Tedy fejeton, esej, nebo něco mezi. Ale co třeba zkusit román? Nebo alespoň romaneto. Potenciál by byl. Jinak se mi moc líbilo Vaše povídání z dřívejška o Vaší cestě s invalidním vozíkem. :o)

  • Vendy Says:

   “Ta plátna musí být prodejná, tedy žádné umění.”
   To by se dalo tesat!
   A časově máš téma dobře, je to čtvrtek, pátek, sobota…
   K povídce samotné - skvělá, na úrovni, vtipná. Dobré hlášky, jak ze života. I reálné ústupky umění vůči představě finanční odměny. Neboť, za peníze v Praze dům. Anebo, dokud můžeš platit inkaso, nejsi bezdomovec…
   Myslím, že styl povídky jsi zvolila víc než dobře. Je to jiné, osvěžující, šmrncovní!

  • Vendy Says:

   P.S. vlastně ne, teď jsem si všimla, že 20.bylo v úterý, já mám taky posuny v hlavě… :-(
   Ale myslím, že Chlupaté Stvoření učiní výjimku, bude určitě nadšeno, jakou odezvu má ve své soutěži.

  • Naďa Says:

   Moniko, díky za návštěvu. Jsem ráda, že se Vám u mě líbí, i když ty povídky moc ne. Jsou to mé pokusy. Zrovna ale tahle a “Pláč nad rozlitým vínem” se mi snad povedly. Já to tedy tak cítím. Naopak na román ani na romaneto se zatím necítím, i když kdo ví, o povídkách jsem taky nepřemýšlela … Jak se máte, Moniko?

  • Naďa Says:

   Vendy, jsem ráda, že jsi se bavila a děkuji za pochvalnou reakci. Ohledně toho data, beru to s úsměvem, vysvětlila jsem své pohnutky hned v prvním komentáři. Neberu moc vážně tu soutěž, pro mě měla cenu té inspirace a že jsem si přečetla i ostatní zajímavé výtvory a poznala další blogery z blogu.cz. Mně se nejvíc v tématu “Ona a Stařec” líbila Shariony. Jinak ve všech dílkách je cosi zajímavého, i v těch morbidních. Od MCHS to byl dobrý nápad, ale příště, jestli bude nějaké příště, se už neúčastním, jen si možná pohraju s tématy, když budou tak pěkné jako současné.

  • Maruš-Fukčarinka Says:

   MODRÁ PAVUČINA a Tvé vyprávění o jejím vzniku příběh moc hezký.A té modré by občas bylo vhodné chrstnout na ty šedočerné mraky převalující se nyní na podzim.Když je takové to “DUŠIČKOVO”brrr…taková modrá by byla v tom případě dobrá.

  • Viktor Says:

   Tak jsem Vás přece našel!Podíval se na Váš svět a stáhlo se mi srdce. Všechny ty domy, ty tramvaje, parníky. Ta Řeka řek.I náměstí s pamětí horkých dní.Tady se lehce dostával biljet na onen svět. Všechno v čase minulém- nebezpečí minulo a ztichnul svět . Plachta, Šejnflugová,Eman Fiala, Kemr ,Štěpničková i Deyl mladší. Stíny milé dávných let. - Čas už pozval stáří, kdy snadno srdce zabolí. Ulice Marie Cibulkové mladých let. A Vyšohrad - tak se jmenoval v době jeho mládí – vyprávěl mi děd. I když je to jenom na obrázku , cítím vůni, lásku mladých let.Je to vskutku pohlazení. Děkuji, paní Naďo, nemám co bych dodal , dopřála jste pookřání - vzácný prožitek. Váš velký dlužník.

Jsem archivována Národní knihovnou

 

Říjen 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031