• Různé 20.08.2010

  Příští týden se v Cibulkově kalendáři pro pamětníky něco děje každý den. Bude to 34. týden v roce, do konce prázdnin bude zbývat 9 dní.

  V pondělí, 23. 8. je to dvacáté deváté výročí (1981) úmrtí herečky Jiřiny Šejbalové. Mně se Jiřina Šejbalová jako herečka líbí, až když začala stárnout. Ve filmech, kde hrála jako mladá má docela nepříjemný, vyšší hlas, role, které hrála jí ani moc neseděly, takže neměla co předvést, i když hrála pěknou potvoru ve filmu „Kvočna“. Na stará kolena vytvořila ve filmu řadu postav, které budou milé i dalším generacím. Jen pár filmů, i televizních – Láska jako trám, Hostinec u kamenného stolu, Zlatá svatba, Sňatky z rozumu, Slzy, které svět nevidí, Vlčí jáma, atd. V Národním divadle, kde hrála od roku 1928 až do roku 1971, jsem ji viděla v inscenaci „Ze života hmyzu“, kde v roli Chrobačky byla úžasná. Jiřina Šejbalová se narodila 17.09.1905 v Praze, v Rakousko – Uhersku, takže za nedlouho vzpomeneme, že již uběhlo 105 let od jejího narození.

  laska-jako-tram-1

  V úterý, 24.8. 1962 zemřela slavná a milá filmová herečka Růžena Šlemrová. Od její smrti tedy uběhlo už 48 let. Musím říct, že film třicátých a čtyřicátých let jí opravdu slušel, byla pro něj jako stvořená. A zase namátkou několik filmů: Hostinec u Kamenného stolu, Tetička, Otec Kondelík a ženich Vejvara atd. Šla z role do role, i když většina těchto rolí byla nevelká, ale jakmile se objevila na plátně, byl to příjemný zážitek. Hlavní roli, si zahrála ve filmu Paní Morálka kráčí městem. Jako většina herců, i ona si po válce už ve filmu mnoho nezahrála.  Narodila se 10.11. 1886 v Plzni, v Rakousko – Uhersku.

  slemrova_divkavmodrem

  Ve středu 25.8.1939 byla v Praze premiéra filmu „Příklady táhnou“ Jak se tenkrát taková premiéra odehrávala, v jakém biografu a zda byl přítomen i červený koberec, to se můžeme jen dohadovat a fantazírovat. Příjemný film s Růženou Naskovou, Natašou Gollovovou, Sellou Májovou, Janem Pivcem, Antonínem Novotným, Jiřím Stejmarem a dalšími. Téměř žádná zápletka, největší bombou byly tepláky, co se nosily na tramp, což tetička, Růžena Nasková nesnesla oblečené na svých vnučkách. Jak jinak to mohlo dopadnout, než že i paní Nasková ty tepláky oblékla a ještě si s trampy pekla buřty. Ty tedy tenkrát musely ale bejt…

  prikladytahnou_6

  Ve čtvrtek 26.8. je opět výročí úmrtí, tentokrát režiséra Martina Friče. V tento den, v roce 1968, odešel Martin fric-martin-02Frič z pozemského života a jak pověst praví, za doprovodu výborného koňaku. Martin Frič byl u nás snad nejslavnějším a nejplodnějším režisérem. Narodil se také v Rakousko-Uhersku , v Praze, dne 29.03.1902. Vyjmenovat filmy, které natočil a ve kterých také hrál, by zde nebylo možné. Udělali to za mě samozřejmě jiní, fundovaní lidé z ČSFD. Pro ty, které to zajímá uvádím odkaz a jako návnadu kopíruji tento text:
  Zajímavostí je, že měl Frič od lékařů zakázáno pít, měl totiž rakovinu. Prý by ho mohla jediná sklenka zabít. Traduje se, že když 21. srpna 1968 naší hranici překročili okupační vojska Varšavské smlouvy, tak ještě v noci spáchal sebevraždu – napil se svého oblíbeného koňaku o něco víc a druhý den ho našli v bezvědomí. Byl odvezen do pražské krčské nemocnice, kde 26. srpna 1968 zemřel ve věku šedesáti šesti let. Svoji milovanou ženu Suzanne Marwille přežil o šest let. Dodnes je řazen (spolu s Přemyslem Pražským, Gustavem Machatým, Karlem Lamačem, J. S. Kolárem, Václavem Binovcem, Vladimírem Slavínským, Miroslavem Cikánem a Otakarem Vávrou) mezi průkopníky československé kinematografie a mezi nejlepší české režiséry první (a částečně i druhé) poloviny 20. století.

  V pátek, 27.8. je zde další premiéra filmu z roku 1937, Děvčata nedejte se! V hlavní roli Hugo Haas a Adina Mandlová. Film téměř o ničem, zápletku by jeden hlavou nevymyslel a přeci byl podle této neskutečnosti natočen film. To všechno se ale musí odpustit, protože zde Hugo Haas perlí a tak je zde dokázáno, že vynikající herec i z úplné hámotě dokáže udělat, v té době, úspěšný film. Adina je zde herectvím ještě moc nepolíbená, ale je zato mladá a krásná. Ještě zde nevěší ramena, aby měla propadlý hrudníček, jako v Kristiánovi.

  Ne, to není z filmu "Děvčata nedejte se", nenašla jsem z něj foto obou dvou.

  Ne, to není z filmu "Děvčata nedejte se", nenašla jsem z něj foto obou dvou.

  V sobotu 28.8.1993 zemřel v Houšťce u Mladé Boleslavi Antonín „Strýček“ Jedlička, který se proslavil nejen účinkováním ve filmu, ale zejména svoji tvorbou pro děti, které prý paradoxně neměl rád. Proslavil se také nejúžasnějším chrochtáním, štěkáním, mňoukáním, kokrháním, zkrátka Strýček Jedlička uměl napodobit vše z ptačí i zvířecí říše. Své děti, nevím, zda ku jejich újmě, jsem na představení Strýčka Jedličky nikdy nepřivedla, ale vyrostly a myslím, že jim to ve vzdělání nechybí. Ve filmu Madla zpívá Evropě se potkal, s tehdy děvčátkem, Jiřinou Bohdalovou. Narodil se 18.02.1923 v Březových Horách, již v Československu

  116_madla-zpiva-evrope-01

  V neděli, 29.8. jsou události hned dvě.
  V roce 1941 se konala premiéra jednoho našeho, historicky nejúspěšnějšího filmu, „Hotel Modrá hvězda“, kde v hlavní roli zářila Nataša Gollová a její mužští kolegové, v režii vzpomínaného Martina Friče. Psát něco o tomto filmu by bylo nošením dříví do lesa. Snad ho viděli i Ti, kteří starým filmům příliš neholdují. Já nemůžu vyzdvihnout žádnou scénu, protože jsou všechny skvělé, ale vždy se těším na to, jak z kulatých okének zábradlí vykukují Jan Pivec, Ladislav Pešek a Antonín Novotný. Dialog, který se posléze odvíjí je prostě diamantový … Tak ještě odkaz na odborníky:

  10617621-oldrich-novy-a-nata-a-gollova

  29.8.1904 se v Nýřanech narodila herečka s přesmutným osudem, Anna Letenská. Při milém, laskavém filmu, „Přijdu hned“, si vždycky na ni vzpomenu.  Režisér Otakar Vávra na ni takto vzpomíná:
  Viděl jsem paní Letenskou, jak sedí za kulisou, s tváří v dlaních, ve strašné úzkosti o život svého muže. Pak vstala a šla hrát svou komickou roli. Když jsme natočili poslední záběr, normálně se odlíčila, převlékla a auto ji odvezlo domů Druhý den ráno ji zatklo gestapo a už jsem ji nikdy neviděl.
  V koncentračním táboře Mauthausen byla 24.října 1942 v 10:56 popravena ranou do týla. Její muž pak o tři měsíce později.

  20_terezin_1

  Posted by Naďa @ 17:40

 • 20 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • TlusŤjoch Says:

   Hezké to připomenutí filmů, které pohladí po duši …

  • Naďa Says:

   Já jsem fanda na staré československé filmy a herce …

  • Blanka Says:

   Ty si dokonalá filmová encyklopédia, pritom však nie si taká stará, aby si si tie filmy pamätala inak ako z televízie.:-)

  • Ivana Says:

   Taky děkuji,Naděnko. Hezky jsem si početla a zavzpomínala.
   Na Jiřinu Šejbalovou mám úplně stejný názor jako ty, skvělá byla ve Zlaté svatbě, i když Pivec…asi by to vyhrál.:-))

  • Naďa Says:

   Ivanko, Pivec je můj velký favorit, podle mě to byl herecký génius. Mám ho moc ráda a ve filmu “Příběh dušičkový” … skvost!

  • Naďa Says:

   Blanko, někdy si myslím, že jsem :-))

  • Zuzana Says:

   já moc velký znalec nejsem, ale staré filmy mám ráda. To s tou paní Letenskou je moc smutný…

  • Zuzana Says:

   hele, tady jsem měla ještě tajné heslo moureček! Už jsem smazala a šoupla tam BB

  • Čerf Says:

   Velmi podnětná připomenutí, díky za ně. Na paní Šejbalové jsem obdivoval “šíři použitelnosti” od čistých komedií až po psychologicky vypjaté truchlohry. V některých filmových rolích jsem ji upřímně nesnášel, což je, myslím, pro herečku ve víceméně negativní roli velká pocta :-). A ke strýčkovi Jedličkovi jsem ani v dětství nijak nepřilnul, ale minimálně to pro mě byl dobrý příklad, že humor může mít víc odstínů a každý se každému z nich kupodivu nesměje :-).

  • Jarka Says:

   Naďo, to musí být moc fajn kalendář! Jiřina Šejbalová se mi taky líbila jako starší herečka, za mlada si ji oni moc nepamatuji, pak mě zaujal Hugo Haas, toho mám ve filmech moc ráda, stejně jako Natašu Gollovou, líbí se mi víc než Adina Mandlová. A Strýček Jedlička, to je kapitola sama pro sebe, prý ty děti fakt nesnášel. :-D

  • Naďa Says:

   Kalendář je skvělý pro pamětníky a fandy starších filmů, jako jsem já. Nataška byla určitě jednička!

  • Naďa Says:

   Ano, paní Šejbalová byla skvělá herečka. U Počítadla, kam svůj komentář k tomuto článku umístil Pavel mluvíme o filmu Vlčí jáma, kde předvedla, že je herečka mnoha tváří. Možná i to byla role, pro kterou jsi ji “nesnášel”…

  • pavel Says:

   strýčkovi Jedličkovi bych křivdit, ale už jako dítěti se mi hnusil :D
   nebyl to komunista? ty víš určitě i to :)

  • Naďa Says:

   Pavle, já lidi nekádruji, posuzuji lidi podle jejich vlastností a ne podle příslušnosti k nějaké straně nebo barvy kůže či náboženského vyznání.
   Takže …, nevím. :-)

  • NULI Says:

   Také jsem si ráda zavzpomínala. Svého času jsem byla sběratelkou a znalkyní všeho kolem filmu, teď jde film téměř mimo mě (i starší filmy), už si opravdu vybírám (hlavně ty, které jsem v minulosti neviděla).

  • Naďo, kleknul mi internet Says:

   takže se snad zítra dostanu ke psaní, dnes už je 1 hod. v noci…

  • Mirek T. Says:

   Aha, zapomněl jsem uvést jméno: Mirek Toms

  • Naďa Says:

   Však jsem si, Mirku, říkala, co je s Vámi, budu se těšit na Váš komentář!

  • Mirek T. Says:

   Takže, Naďo,
   to je zákon schválnosti, že na víkend (v pátek odpoledne) se podělal internet, přestože všechny zabezpečovací systémy hlásily: Váš počítač je O.K.
   UPC samozřejmě řeklo: Chyba je na vašem počítači!
   Zavolal jsem si tedy soukromou firmu, ta řekla přijdeme během soboty - a nepřišli! Zavolal jsem si tedy známého a ten přišel v neděli, smazal všechno co se dalo a internet naskočil. Sláva!
   Teď co se týče Vašeho článku. Ten mě inspiroval,abych
   udělal bilanci v mých kazetách a zjišťuji následující:
   Z 200 filmů mám 30 starých českých a z těch je 5 V+W,
   10 s O.Novým o zbytek se dělí V.Burian, J.Pivec, J.Marvan, L.Pešek, N.Gollová, A.Mandlová a Z.Kabátová.
   Z Vašich fotek (až na jednu) bych dokázal ten film identifikovat a vyprávět děj…

  • Naďa Says:

   Obdivuji Vás, Mirku, že si dáte práci i se statistikou. Já mám sbírku asi 70 filmů + nějaký seriál a občas váhám, když si chci něco nového natočit, zda to už nemám.
   Jinak ohledně služeb je škoda řeči, ale jsou i radostné výjimky, jak o nich píši v novém článku. Také ve stodole v Kunraticích, kde prodávají skvostnou zeleninu, ovoce i zvláštní ovoce a pak potraviny z Německa a bio, tak tam dokonce po zaplacení vybraného zboží přiskočil kluk a odnesl tašky Katce až do auta … No, samozřejmě tam nenakoupila za stovku, ale stejně, kde to zažijete, i když uděláte jinde nákup za tisíce?

Jsem archivována Národní knihovnou

 

Říjen 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031