• Různé 04.11.2010

  Tahle operace bude určitě sranda

  Tahle operace bude určitě sranda

  Já moc články novinářů o připravovaných škrtech či zdražování nebo prostě o změnách, které peče nové vládní uskupení, nečtu. S věcmi, co s nimi nemůžu hnout a jen bych se s nimi vztekala, nemá cenu se moc zabývat. Některé zprávy se ke mně dostanou prostřednictvím debat v TV, ale to jenom proto, že si nezacpávám uši, když se muž na takové debaty dívá.

  Zaslechla jsem cosi, že se připravuje návrh, podle kterého by si nemocní měli připlácet na různé druhy operací nebo zdravotních výkonů jako nadstandard. Nevím, kdo bude určovat co je standard a co už je nadstandard, ale slyšela jsem takový návrh, že třeba laparoskopická operace bude nadstandard a standard bude klasické kuchání.

  Tak na tomhle mi zůstal rozum stát. Když někdo nebude mít dost peněz na laparoskopii, tak bude pro něj zásah bolestivější, nešetrnější, pacient bude vyžadovat delší péči, léky tlumící bolest, obvazy, injekce, péči sester a lékařů, tedy i pobyt v nemocnici, který bude hrazen pacientem zvýšenou denní taxou. Když na tu nemocnici mít nebude, tak mu to stát zaplatí. Není tedy jednodušší uznat, že laparoskopie je levnější a nemůže tudíž jít o nadstandard?

  Navíc je paradox, že přístroje do zdravotnictví jsou až na nějaké výjimky (dary), hrazeny z peněz všech poplatníků. Takže ten, kdo přispěl svými daněmi a odvody do zdravotních pojišťoven na nákup přístrojů si nemůže dovolit jejich užívání …

  Mně osobně dost štve už jen ten třicetikorunový tanec, který musí člověk absolvovat, ne pro ty peníze, ale protože jak chodím málo k lékařům a platím kde co kartou, tak se mi přihodilo, že jsem prostě na ten poplatek neměla a druhý den jsem jej musela k lékaři dodatečně zavést. Já osobně prožívám návštěvu lékaře malinko vystresovaná a ten poplatek mě nervuje. V každém zařízení je to jinak. Některé automaty nevrací nebo neberou pětikoruny, o korunách nemluvě. Taky jsem v jedné zdravotnické budově v automatu poplatek zaplatila a u lékaře jsem musela platit znovu, protože ten sice měl ordinaci v budově, ale poplatky si vybíral jakožto soukromník, v budově nájemník, sám. Kdo to má vědět?

  Ta ušušlaná třicetikoruna mě štve. Když už se příslušná vláda rozhodla takový obtěžující poplatek zavést, tak měla umožnit, aby si člověk mohl třeba zakoupit nějaké „jízdenky“ od jednoho provozovatele předem do zásoby, u lékaře je odevzdat a ten by pak mohl příslušný poplatek, na základě těch lístků u toho provozovatele nárokovat.

  Tak to já jen tak, k těm vládním nápadům, jako „jednapani povidala“ …

  Foto Pavel Trebichavský http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&rp=297619&gal=photo

  Foto Pavel Trebichavský http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&rp=297619&gal=photo

  Posted by Naďa @ 12:40

 • 22 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Honza Marek, Kanada Says:

   Tak jsem Naďo asi první. Tady, o čem píšeš se vtipkovat nedá. Státní byrokracie je něco, co nelze normálním mozkem pochopit. Celosvětocý problém je v tom, že státy, které si hrajou na sociální udělají zdravotnictví “zadarmo” Pak ale na to pochopitelně nejsou peníze. Zdravotnictví v dnešní době je setsakramentsky drahé. Jenom ta všechna zařízení, co to stojí! A problém v bývalých komunisrických státech je, že tam bylo vždy “Právo” na zdravotnictví zdarma. I když to pochopitelně zdarma nebylo. A lidé mají stále tu utkvělou představu, že na to právo mají. “PRÁVO NA ZDRAVÍ”. Ona je to ale věc ošidná. Člověk má ale také právo na život. Život se dá udržovat mimo jiné také tím, že se jí a pije. Máme tedy právo na potraviny zadarmo? To by ovšem každému připadalo jako absurdní požadavek.
   Zde v Kanadě je to dokonce zakodováno v zákonech a žádný doktor či zdravotní ústav NESMÍ přijmout od pacienta peníze. A vláda si netroufá placení zavést, to by byla jejich sebevražda. Čili je to vše stále “zdarma”, peníze na to nejsou, v nemocnicích se rušeji lůžka, sestřičky se propouštějí, a na různé zákroky čekáte třeba jeden rok či déle, pokud se nejedná o akutní případ. Do té doby člověk nejspíš umře.
   Kdyby se ale zavedly poplatky jako je tomu v USA, tak by lidé pomřeli, protože by na to neměli. Jedna návštěva u specialisty třeba a to nelžu - 10 000 dolců, pokud udělá nějaký zákrok. N¨Den v nemocnici třeba 5000 dolarů. A všelijací ti Obamové, Clintonové a jiní populisté stále slibují medicare, který tam nikdy nebude. Čili i když chápu tvoje rozčilení, poplatek Kč 30 což je méně než jedno pivo v hospodě není ještě taková tragedie. Naděnko, buďme optimisti - bude hůř!!!

  • Jirka říká Says:

   Naďo, jsi si jistá, že ta laparoskopie je o tolik levnější? Já byl “kuchaný” pouze jednou (slepák) a udělali mi takovou jizvu, že být královnou krásy, tak je z fleku zažaluji. Ale přece, když měli pěkný otvor, tak se jim hezky operovalo ne? To by laparoskopicky šlo opravdu o tolik rychleji a levněji nebo by jen byla menší “vada na kráse”?

  • Naďa Says:

   Určitě je laparoskopie jako výkon rychlejší a pooperační stav, vzhledem k šetrnější metodě by se o hodně zkrátil. Ale dala jsem to jako příklad, který jsem zaslechla z té televize, teprve se o tom melduje, pěkně mi to štve.

  • Honza Marek, Kanada Says:

   Naďo, psal jsem ti komentář jako první, ale není tam. napíšu to znova odpoledne. Zatím se měj……Honza

  • Naďa Says:

   Honzo, můj hlídač usoudil, že jsi spam. Vysvobodila jsem Tě :-)

  • Jarka Says:

   Nepřipadám si tak kompetentní, abych si troufla na hodnocení našeho zdravotnictví. Vím jen, že peněz je všude zoufale málo a těch třicet kaček jsem platila, i když jsem mohla využít možnosti darovací listiny. Uvidíme jaké budou ty standardy a nadstandardy, hlavně doufám, že je budou specifikovat lidé kompetentní a ne, úředníci od kancelářského stolu.

  • Naďa Says:

   Jarko, nejde o 30 Kč, ale o metodu!

  • Honza Marek, Kanada Says:

   Naďo podívej se na spam, zase mně to odmítlo. Honza.

  • Naďa Says:

   Honzo, dneska se mému hloupému hlídači nějak nelíbíš. Domlouvám mu a nic nechápe, inu to víš je to jenom program :-)
   Honzo, právě tuhle jsme debatovaly s jednou známou, že ať bylo zdravotnictví jaké bylo a ono nebude nikdy ideální, tak se zrušily i věci, které fungovaly, zkrátka, že se s vaničkou vylilo i dítě. Já si nemůžu nijak zvláště stěžovat na naše zdravotnictví, však jsem o tom napsala oslavný traktát, ale je to jako s upgradováním programů. Nová verze přinese třeba i rozšíření možností, ale mnohdy ta minulá byla lepší než ta nová. Taky než si ta nová verze sedne, tak se musí vychytat mouchy. :-)

  • Zuzana Says:

   já mám taky problém sem dostat příspěvek. No, ale souhlasím s tebou a tvým pohledem, jenže my s tím nic nenaděláme…

  • Honza Marek, Kanada Says:

   Chtěl bych odpovědět Zuzaně: Jistě se s tím nedá moc dělat. Nicméně si myslím, že by se lidé měli ozvat. Tady v naší Kanadě by to bylo stokrát horší, kdyby lidé drželi jazyky za zuby. U vás není ta tradice demokracie, kdy se ke všemu občané vyjadřují zkrze různé organizace jako “The National Citizens Coalition” což je Národní koalice občanů atd. Je jich více, ale tato má největčí vliv. Nesmí se házet flinta do žita.

  • Vendy Says:

   Honza: jen bych chtěla podotknout, že tady se mluví o zdravotnictví zadarmo, ale ve skutečnosti si lidi povinně platí zdravotní pojištění - a to všichni. Kdo je na pracáku, platí za ně stát (tedy znovu lidi, kteří dělají, protože to jde z jejich daní). Jenže se o tom zdravotním pojištění mlčí, to se prostě platí a neřeční se o tom. Kdybych neodváděla do jejich fondu každý měsíc poplatek - a ne zrovna malý - tak by mě to tak neštvalo. Ale strašně mi vadí, jak se pořád mele o tom, že je zdravotnictví zadarmo! (A kdeže ty peníze z pojištění jsou? Dobře uloženy v nemovitostech a drahých vybaveních, které si pojišťovny honem pořizovaly! Takže ve fondu to nutně zíve prázdnotou…)
   Poplatek 30 korun je sice malý a beru to jako příspěvek do kapsy doktorům (i když třeba na rentgenu jsou o tento příspěvek ochuzeni, proč?), ale štrapáce, které tu vypsala Naďa, jsou do nebe volající. Tady totiž panuje totální chaos a že nejsme ještě na úrovni nějaké zakopané východní zemičky, považuji za osmý div světa.
   Naďo, vůbec se nedivím, že se divíš. A taky se nedivím, že se vyhýbáš těmto zvěstem a zprávám, protože to už je o zdraví. Myslím teď to psychické…
   Nejhorší je totiž ta bezmoc, že s tím nemůžeš lautr nic udělat. Jen zatnout zuby a platit.

  • Honza Marek, Kanada Says:

   Pro Vendy a Naďu: Myslím, že jsem se pustil do něčeho, s čím nejsem dobře obeznámen, proto prosím za prominutí, kecám li do něčeho o čem nic nevím. Na štěstí jsem sám s českým zdravotnictvím neměl mnoho společného při mých návštěvách staré vlasti. Také mi je jasné že se u vás nejedná o zdravotnictví “zdarma”. To není nikde, I zde v Kanadě platíme dost velké měsíční poplatky. Tím “zadarmo” jsem myslel to, že u doktora či v nemocnici nemusíte vysolit hned plnou částku, kterou jak jsem popsal v USA je horentní. Ale končím debatu o tomto, protože mám tušení že Naďa a Vendy o voze a já vo koze, Moc se omlouvám.

  • Naďa Says:

   Díky Vendy za podporu :-)

   Honzo, nemáš zač se omlouvat. Hezky diskutujeme a mě tím, že Ti vysvětluji (i Vendy vysvětluje) místní situaci hezky nahráváš, že můžu svůj názor, napsaný v článku, ještě lépe rozvést i zde v diskusi, nejen pro Tebe, ale i pro ostatní, které toto téma zajímá. Ráda Tě vidím u sebe na blogu u jakéhokoliv téma, neboj, nikdo Ti tu ubližovat nebude, jinak ho smažu :-) !

  • Natty Says:

   Hezké ráno Nadi, nevím, co jedna paní povídla, ale jedno vím jistě, že pokud se rozhouje o operaci pacienta, tak jsou tam lékaři odborníci a ti usoudí, zda je vhodnější provést zákrok šetrněji pro pacienta a volí se to vždy, když ta možnost je - tedy laparoskopicky. Zde rozhodně peníze nemají své místo a kolik proplácí pojišťovny za výkon je také laikovi většinou nedostupné. Co se týče poplatku u lékaře, jediná rada je - snažit se pečovat o své zdraví co nejvíce, abychom k lékaři nemuseli a pokud to už musí být, tak prostě je třeba 30 Kč v kapse mít :-) Pěkný víkend.

  • Naďa Says:

   Milá Natty, máš pravdu, ale to je současný stav, o změnách v připlácení si na standard i nadstandard se hovoří. Hovoří se také o tom co kam bude zařazeno. ..
   Také Ti přeji pěkný víkend.

  • TlusŤjoch Says:

   Jenomže těch peněž je ve zdravotnictví málo …
   A stanovit co je standard a co ne je velmi subjektivní.
   Jsem rád, že (klepu to do dřeva) zatím moc k doktorům nechodím.

  • Naďa Says:

   Jo, Pavle, klepej, je svatá pravda, že nejlepší je být zdravý a bohatý :-)

  • Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Says:

   Jednapani na obrázku skutečně povídá. Malé stvoření by taky třicetikoruna otravovala, ale naštěstí ve vesmíru se tolik nemocí neobjevuje - všechny utíkají před černou hmotou.
   A už v první větě se ztotožňuji - články v novinách moc nečtu. Většinou mi přijdou, že ze mě dělají hloupější stvoření než jsem a nebo že jsou moc informativní a nepsané s láskou k řemeslu :)

  • NULI Says:

   Já příspěvek platila, i když jsem nemusela (u nás v nemocnici platila volnost díky Dr. Rathovi). Teď jsem naopak byla nemile překvapená.Když jsem bylana chirurgické ambulanci poprvé, řádně jsem 30 Kč zaplatila. Když jsem šlana kontrolu,myslela jsem, že platit nemusím. A ejhle, platila jsem. Tak to jsem nějak blbě pochopila systém :-).M.

Jsem archivována Národní knihovnou

 

Duben 2020
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930