• Povídky 20.10.2010 26 Comments

  http://alfa-centauri.blog.cz/1010/chlupatomale-devetideni-cili-nebojite-se

  http://alfa-centauri.blog.cz/1010/chlupatomale-devetideni-cili-nebojite-se

  http://www.ao.cz/clanek-baraka/salvador-dali.html

  http://www.ao.cz/clanek-baraka/salvador-dali.html

  Mistr jel modré období. Omylem koupil tubu s modrou vícekrát, tak proto. Měl s tím dost patálií, protože měl už nějaké zakázky objednané a jako na potvoru převážně přírodní, tedy zelené. Na oblohu by moc modré nevyplácal, chtělo to i bělobu, aby nebe nevypadalo jako modrá utěrka.

  Přemýšlel, jak by obešel zelenou, ale vždycky to nešlo. Zelená tráva nejde modrou nahradit, to je bez debaty a ani les by v modrém hávu asi nepřesvědčil. Objednané zakázky odsunul stranou a zašel do galerie kamaráda Tomáše. Tomáš zamkl galerii, vystrčil lísteček na dveře, že přijde za chvíli a společně s Mistrem šli za roh K Šílenému půllitru na jedno. Probrali počasí i své drahé polovice a Mistr nenápadně přešel k tomu, kolik obrazů by Tomáš ve své galerii mohl uživit v akci – modrá vítězí, modré období je in.

  Mno, podrbal se Tomáš za uchem, nějak se mi v poslední době nedaří, lidi se po galerii jen projdou, pár umytých bezdomovců se přijde ohřát a tváří se při tom, že nevědí, který obraz by koupili dřív, prostě kšefty v poslední době nejdou. Ale že jsi to Ty, Mistránku, něco domluvíme. Kolik bys modrých plátýnek vymaloval? Mistrovi se prozářila zachmuřelá tvář a navrhl šest, protože věděl, že půjde s nabídkou dolů. Také ano, nakonec se dohodli na čtyřech kouscích. Tomáš měl jednu podmínku. Ta plátna musí být prodejná, tedy žádné umění. Do zítra mi dáš názvy děl a uvidíme. Zapili dohodu a šli si po svých.

  Mistr měl v některých názvech jasno. Přeci nebude vymýšlet vymyšlené. Dívka v modrém určitě, je to sice starý, ale osvědčený film a navíc jde o ženskou a ty táhnou v jakémkoliv zbarvení. Modrá planeta, to je úplně nejlepší, protože i pan prezident napsal knihu - Modrá, nikoli zelená planeta. Vyloučil Modrý (Blue) efekt, modré pondělí i zprofanované - modrá je dobrá, modrou oblohou houhou divoké husy táhnou houhou i Modrý Mauritius a popřemýšlel o Modré záři nad Prahou. I když, do politiky se mu moc nechtělo, to už měl našlápnuto u Modré planety, chvíli se touto představou opájel. Zauvažoval u Modré pyramidy a tak se mu to zalíbilo, že měl v tu ránu třetí název. Ten čtvrtý ne a ne s ním hnout. Chtělo se mu už spát, tak si řekl, že by také mohl vymalovat přeci jen něco poetického a když může existovat Modrý slon a kocour Modroočko, že by mohl zkusit Modrou pavučinu. Viděl jich na fotografiích v poslední době na internetu dost, byl podzim a pavučiny byly momentálně v kurzu. Tedy těch v normálních barvách, ale sem tam, i v těch nenormálních.

  cobweb_21048_lg1

  Druhý den předložil Tomášovi všechny názvy budoucích pláten. Ten pokýval hlavou, ale váhal nad Modrou pavučinou, moc se mu do ní nechtělo. Nakonec to odklepnul a Mistr se šel dát do díla. Po týdnu vystavili v Tomášově galerii všechny čtyři obrazy a spustili vernisáž. Sezvali, koho znali, hlavně ty, co měli peníze a dali by se nachytat na Tomášův proslov, ve kterém nikdy neopomněl zdůraznit, že každý znalec umění po autorových dílech šílí a sbírá je, ať šlo o jakéhokoliv autora. Mistr se předpisově rděl a dělal skromného, zacinkaly skleničky s laciným vínem, přelitým do nasbíraných lahví z kontejneru s noblesní vinětou.

  Těsně před koncem vernisáže, kdy se o nějakých kšeftech vůbec nedalo mluvit, zašel za postávajícím Tomášem a Mistrem nenápadný muž a řekl: „Tu Modrou pavučinu beru, nabízím za ní 1500,- Kč a výhodnou zakázku pro Mistra. Za ostatní obrazy bych nedal ani pěťák.“ Mistrovi spadla brada, ale vidina zakázky ho přeci jen nabudila k přemýšlení. „O jakou zakázku by se jednalo“, pátral Mistr a těšil se, že to bude modré období pro nějakého kunčafta, který otevírá hotel. Nenápadný muž se usmál a řekl: „Nabízím Vám, abyste pro moji firmu maloval modré nebe k filmům ve 3 D.“

  Mistr se nadechl, že to tedy ne, co je to za šlendrián, takto mluvit s umělcem, ale vzápětí splaskl a uvědomil si, že je na správném místě ve správné době se správným člověkem a už neváhal. Vidina dobrých výdělků a hlavně stálých výdělků nabírala jasné kontury a Mistr roztáhl koutky k širokému úsměvu. Hlavou mu problesklo, že pověra, že pavouci nosí štěstí se naplnila, i když místo pavouka zaúřadovala pavučina.

  S nenápadným pánem si plácli a všichni tři se odebrali k Šílenému půllitru na jedno, vlastně na tři nebo na pět? Kdo by to počítal…

  http://www.chlazeni-nymburk.cz/zajimavosti/clanky/chlazeni-piva-v-minulosti-a-dnes.htm

  http://www.chlazeni-nymburk.cz/zajimavosti/clanky/chlazeni-piva-v-minulosti-a-dnes.htm

Jsem archivována Národní knihovnou

 

Říjen 2010
P Ú S Č P S N
« Zář   Lis »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031