• Různé 03.10.2010 32 Comments

  hqdefaultŠaty byly, jsou a budou vždy méně pohodlné a nepraktičtější oblečení, než dvoudílné oblečení. Sukně i kalhoty se dají vzít vícekrát a k nim prostřídat blůzy (halenky), trička, topy, svetříky a svetry, takže je žena každý den jiná, což by bylo se střídáním šatů náročnější.

  Šaty se přešívaly, někdy se na jedny šaty použily šaty dvoje, jako má na sobě má sestra. Přešívaly se i z tzv. obrácených šatů. Jo, látky nebyly a staré šaty byly z kvalitních materiálů, něco vydržely. Vpravo je naše sestřenice Eliška, vlevo já, ale v šatové sukni :-)

  Šaty se přešívaly, někdy se na jedny šaty použily šaty dvoje, jako má na sobě má sestra. Přešívaly se i z tzv. obrácených šatů. Jo, látky nebyly a staré šaty byly z kvalitních materiálů, něco vydržely. Vpravo je naše sestřenice Eliška, vlevo já, ale v šatové sukni :-)

  Největší období slávy zažily šaty v dobách dvacátých až padesátých. Dobové fotografie ukazují šaty z kvalitních i méně kvalitních, ale za to všechny z přírodních látek všech možných barevností.

  V předválečném a válečném období byly v oblibě hlavně květinové vzory, proužky a puntíky. Tyto vzorky nejvíce lichotily ženské postavě i tváři. Také kostičky nebo i jednobarevné šatky zdobené všelijakými stužkami, lemováním, sámky, kraječkami, knoflíčky, mašličkami, kanýrky, kapsami i kapsičkami a já nevím čím vším, se na ženě vyjímaly velmi žensky a úpravně. Přes šaty se nosily různé pásky a pásečky ze všech možných materiálů se zdobnou sponou. Švadleny se také vyřádily s knoflíky a knoflíčky, nejpůvabnější byly knoflíčky potahované a drobné, v množstvím pokud možno větším.

  Než takový muž mohl prozkoumat na ženě spodní prádlo, tak byl celý zondaný z toho titěrného rozepínání. Dnes stáhne tričko jednou rukou … Jaká je to někdy dřina svléknout dámu, je názorně předvedeno v DVD, na konci článku.

  Pod šaty se nosily kombiné a jak to tak vypadá, tak s odchodem šatů odešla i ta kombiné, nebo kombinky, jak říkávala moje babička. Do podpaží teplejších šatů se všívaly na jejich ochranu proti pocení  speciálně tvarované látkové látkové vsadky.

  Na starších dobových fotografiích jsou vidět na dospělých ženách šaty z těžkých látek, zejména tmavých barev, ale bohatě zdobených, jednu dobu hlavně fižím. Šaty se nosily i na doma a přes ně zástěra. Žena byla od rána do večera ženou a nebylo možné si ji splést s klukem, jako v dobách pozdějších a dnešních. I ve třicátých a čtyřicátých letech se nosily dlouhé kalhoty, hezky široké, ale mimo sportu to byla spíše móda výstřední, výstředních hereček nebo umělkyň vůbec.

  Na Vyšehradě, prodfesionální pouliční fotograf František Malý, 4.5.1952, v září půjdu do 1. třídy.

  Na Vyšehradě, prodfesionální pouliční fotograf František Malý, 4.5.1952, v září půjdu do 1. třídy. Za mnou má sestra má také šaty. Byla jsem odevždy parádnice, bez kabelky ani ránu!Za námi rotunda sv. Martina

  Já jsem měla své první šatky bílé, s volánkem a jsem v nich fotografovaná u narozeninového dortu, když mi byl jeden rok. Později pamatuji hlavně na šaty červené s drobným puntíčkem, zdobené kolem límečku a krátkých rukávků malým volánkem.

  Všechny šaty, které jsem jako dívka nosila, byly letní, na žádné zimní si nepamatuji, už se prosazovaly sukně, hlavně modré, skládané. Na své letní, holčičí šaty moc ráda vzpomínám, byly mezi nimi i šaty nedělní s mašlí kolem pasu, silonové, které na těle nebyly moc příjemné, protože byly jako sklo. Byl to ale vrchol módy, šatečky, samý volánek a kraječka. Bohužel jsem se v takových šatkách na fotografiích nedochovala.

  K holčičím šatům se nosily bílé podkolenky nebo bílé ponožky a všelijak barevné střevíčky. Měla jsem moc ráda bílé, perforované sandálky s pásky překříženými přes kotník a zapínané vepředu na sponu, ale to jsem již u botek a o nich až někdy jindy, zda-li.

  Ještě v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století byly šaty docela frekventovaným oblečením, i když je už válcovala sportovní, kalhotová (džínová) móda.

  Móda šatů se zachovala mimo starých časopisů v hojné míře ve starších filmech a tak už převážně jen tam, můžeme obdivovat, jak dívkám i ženám šaty převelice slušely. Také proto a nejen proto, jsou asi ty starší filmy v takové oblibě.  Ženy se tím, že se vzdaly šatů, se připravily o svoji ženskost, jemnost a mladistvou působivost. Mnohdy nejen tím … Ještěže taneční, plesy, divadla a slavnostní události přeci zůstávají doménou šatů.

  O šatech jsem se občas zmínila ve svých minulých článcích, ale takto malinko podrobněji a uceleně jsem to šatům dlužila.

  Dnes je téma vyloženě dámské, pánové si asi nepočetli, ale v předchozích článcích se mužskému světu věnuji dost. Tedy, alespoň si to myslím.

  Janovičky 1939

  Janovičky 1939, v bílé zástěře dnes devadesátiletá babička Boženka. Všechny ženy mají na sobě šaty. Uprostřed její matka a vlevo vedle matky je její sestra Marie

  Všechny fotografie si zvětšíte tak, že na ně dvakrát kliknete, ale ne dvojklik. Dvakrát!

  I takto se svlékají šaty

Jsem archivována Národní knihovnou

 

Říjen 2010
P Ú S Č P S N
« Zář   Lis »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031